https://pgen.pl/assets/cache/002c25cb404df8e71b7b638beaf70178_750_319_optim.jpg
Biało-czerwono-biała flaga na iglicy PGE Narodowego

W piątek i sobotę, 25 i 26 września bystre oczy patrzące na PGE Narodowy dostrzegą znaczącą różnicę. Jeden biały pas więcej, który pojawi się na fladze wywieszonej na iglicy PGE Narodowego podkreśli solidarność Polaków z Białorusią. Od piątku na szczycie PGE Narodowego będzie dumnie powiewać historyczna biało-czerwono-biała flaga Białorusi, która między innymi jest zapowiedzią sobotniego koncertu "Solidarni z Białorusią". PGE Narodowy jest gotowy do przyjęcia gości z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa.

Koncert "Solidarni z Białorusią", na którym 26 września zaśpiewają polskie i białoruskie gwiazdy, jest wyrazem wsparcia kierowanego w stronę społeczeństwa białoruskiego, które przeciwstawia się reżimowi oraz walczy o wolną i demokratyczną Białoruś. 

— Polacy doskonale rozumieją Białorusinów, ponieważ pamiętają wydarzenia na Wybrzeżu sprzed 40 lat, będące podwalinami do powstania ruchu społecznego "Solidarność", który był na tyle silny, że ugięła się przed nim komunistyczna władza. Wyrazem solidarności nas Polaków z Białorusinami, wyrazem naszej odpowiedzialności i pamięci historycznej są wszelkie przejawy wsparcia wobec tych, którzy walczą o swoją wolność i demokrację. Chciałbym, aby ten koncert tak właśnie wybrzmiał, żeby był widoczną cegłą w murze poparcia dla społeczeństwa białoruskiego, żeby pokazał, że nie są oni sami i że każdą walkę można wygrać — mówi Włodzimierz Dola, prezes operatora PGE Narodowego.

Hasłem przewodnim koncertu jest wolność, dlatego repertuar koncertu nie jest przypadkowy. Zagrane i zaśpiewane utwory są doskonale znane i bliskie Polakom. Imponującą, bo mającą 16 metrów wysokości i 90 metrów długości, scenę będą dzielić prawdziwe legendy polskiej muzyki. Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect zaśpiewają "Chcemy być sobą", utwór "Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni zostanie wykonany w języku polskim i białoruskim, Krzysztof Cugowski zaśpiewa "Pieśń niepokorną". Natalia Nykiel, która wykona utwór "Po co wolność" zespołu Kult. Sebastian Riedel zaśpiewa piosenkę swojego ojca Ryszrda Riedela  "Sen o Viktorii", która jest jednym z najważniejszych utworów zespołu Dżem. Wystąpią także Mr. Zoob, Ira, Paweł Domagała, Enej, Natalia Zastępa, Luxtorpeda, Michał Szpak, Ørganek, Golec uOrkiestra, wystąpią również artyści z Białorusi. Gwiazdom towarzyszyć będzie wybitna Orkiestra Tomasza Szymusia. Aby wziąć udział w koncercie na PGE Narodowym wystarczy pobrać bezpłatny bilet ze strony www.koncertbialorus.pgenarodowy.pl. Liczba biletów jest ograniczona. 

Jest to drugi w tym roku koncert na PGE Narodowym, a co za tym idzie – druga impreza masowa przeprowadzona w zaostrzonym reżimie sanitarnym związanym z przeciwdziałaniem epidemii Covid-19. Jak pokazało poprzednie wydarzenie, PGE Narodowy jest bardzo dobrze przygotowany do organizacji wydarzeń z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa. Tak samo w tę sobotę widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia swoich miejsc oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Podczas wchodzenia na stadion będą mieli mierzoną temperaturę. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana.

Wydarzenie będzie transmitowane w Telewizji Polsat i Biełsat. Koncertowi będzie towarzyszyła również zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na pomoc bezpośrednio Białorusinom, a także pomogą w realizacji celów statutowych organizacji białoruskich, w tym umożliwią rozwój portalu informacyjnego Białoruś 2020 LIVE oraz portalu eksperckiego bialorus2020studium.pl. Zbiórkę organizują stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś oraz fundacja Białoruski Dom, które są partnerami wydarzenia. Zbiórka jest dostępna pod adresem www.zrzutka.pl/hbzktz.

Organizacja koncertu na taką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów. Partnerem i realizatorem telewizyjnym wydarzenia jest Telewizja Polsat. Partnerami głównymi są: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski S.A., Totalizator Sportowy sp. z. o.o., Partnerami są: Polska Grupa Energetyczna S.A, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Energa Grupa ORLEN, KGHM Polska Miedź S.A, Grupa Lotos S.A., PZU, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju.  W roli partnerów wydarzenia występują ponadto: Fundacja Białoruski Dom oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś.  Patron medialny to Interia. Transmisja: Biełsat, Polsat, Interia oraz IPLA. Organizatorem całego wydarzenia jest operator PGE Narodowego, PL.2012+ Sp. z o.o.

Link skrócony: pgenarodowy.pl/11658-d79c5

Galeria